تماس با ما : 09121012481

جوی استیک خلبانی

6 دقیقه مدت زمان مطالعه مقاله
 جوی استیک خلبانی

جوی استیک ابزاری است که برای کنترل و فرستادن فرمان  به کار می رود ، با فشردن اهرم در جوی استیک  و با چرخاندن زاویه آن و ایجاد حالت مکانیکی، فرمان های الکتریکی ایجاد می شود که باعث حرکت دادن اجسام در مسیرهای مختلف می شود. قسمت مکانیکی جوی استیک شامل اهرم کنترل که همان دسته و قسمت های متحرک و کنتاکت کمکی است. جوی استیک با قابلیت درجه حفاظتی بالای که دارد در سیستم های اتوماسیون صنعتی و در ایستگاه های کنترل سیار و پانل های کنترل استفاده می شود و شتاب موتور و شرایط خاموش  یا روشن شدن موتور را مشخص می کند.


. جوی استیک به دو دسته تقسیم می شود:


1-جوی استیک آنالوگ
2-جوی استیک گسسته

 

 مقایسه جوی استیک آنالوگ و جوی استیک گسسته


در جوی استیک آنالوگ ، سنسورهای آنالوگ پیچیده تر و حساس تر از سنسورهای ، جوی استیک گسسته است. سنسورهای آنالوگ ، بسته به شیب اهرم مقدار را از صفر به حداکثر تنظیم شده می رسانند. این بدان معنی است ، هر چه زاویه شیب بیشتر باشد، مقدار بیشتری به سیستم ارسال می شود. این بدان معنی است که ، هر چه کاربر اهرمک را بیشتر کج کند، سریعتر هواپیما در بازی ، سرعت یا ارتفاع پیدا می کند.

 

می شود گفت که ؛ همه جوی استیک های مدرن در این گروه قرار دارند. در جوی استیک گسسته ، یک فن آوری ساده به کار رفته است  به این صورت که، سنسور این مدل جوی استیک، قادر به گرفتن مقادیر عددی پیچیده نیست. این می تواند فقط زاویه،  یک یا صفر را به برنامه بدهد. ،یعنی یک و یا صفر آن برای انتقال دادن سیگنال روشن و خاموش است.در جوی استیک گسسته، اگر میزان اهرم کج شود، زیاد مهم نیست فقط یک مقدار سیگنال توسط کنترل کننده ارسال می شود. این نوع کنترل فقط در کنسول های قدیمی، دستگاههای بازی استفاده  

 

وضعیت جوی استیک می تواند متغییر باشد که شامل:


1-تک حالته (یک جهت)
2-دو حالته ( دو جهت )
3-چهار حالته ( چهار جهت )


کلیدهای فرمان در جوی استیک هم می تواند ساختار زیر را داشته باشد.


1-لحظه ای
2-به صورت قفل شو
3-ترکیبی از دو حالت


عملکرد کلید در جوی استیک:


در مورد یک ،که ساختار لحظه ای کلید است، وقتی کاربر دست خود را از روی اهرم فرمان بردارد ، اهرم  فرمان به وضعیت اولیه خود باز می گردد. در واقع باز گرداندن آن به حالت اولیه ، توسط نیروی فنر صورت می پذیرد. اما در نوع قفل شو ، با تغییر وضعیت اهرم فرمان از حالت اولیه ،یک مکانیزم ساچمه و فنر باعث قفل شدن آن در وضعیت جدید می شود. برای باز گرداندن آن به وضعیت اولیه ، نیاز به نیروی دست کاربر خواهد بود. تعداد کنتاکت ها و نیز نوع آنها نیز متفاوت است و در برخی مدل ها ، کاربر قادر به اضافه کردن کنتاکت های کمکی اضافه خواهد بود. خروجی برخی جوی استیک ها ، از نوع پتانسیومتری می باشد که بیشتر برای کنترل دقیق حرکت از آنها استفاده می شود.

 

جوی استیک خلبان


جوی استیک  دستگاهی ورودی است که تشکیل شده از یک اهرم و یک پایه ، که اهرم روی پایه قرار دارد که با چرخش اهرم به روی پایه، پایه زاویه و یا جهت آن را به دستگاهی که کنترل می کند گزارش می دهد. کاربرد این دستگاه در کابین بسیاری از هواپیماهای نظامی و غیر نظامی است. جوی استیک در هواپیماها به عنوان مرکز اصلی، هدایت اغلب سوئیچ های اضافی برای کنترل پرواز را به عهده دارد.

 

جوی استیک علاوه بر اینکه در هواپیما کاربر دارد، برای کنترل ماشین آلات از جمله ، ماشین های سنگین مثل جرثقیل، کامیون و وسایل نقلیه بدون سرنشین زیر آب ، هم کاربر دارد. همچنین کاربرد آن در صندلی چرخدار، دوربین های نظارتی و ماشین چمن زنی با شعاع چرخش صفر نیز است. جوی استیک های که در بازی های ویدیویی استفاده می شود جهت کار با ان در بازی چند دکمه روی آن قرار داده شده است که با فشردن دکمه ها ، فرمان به رایانه جهت ،هدایت بازی فرستاده می شود.


جوی استیک میکروسوییچی خلبانی


این جوی استیک ، یک محصول با دوام صنعتی و مناسب  برای استفاده در بسیاری از کاربردهای صنعتی و نیمه صنعتی است. برای تشخیص حرکت در جوی استیک از 4میکروسوییچ  صنعتی استفاده شده است. این جوی استیک همچنین دارای دو دکمه Select  است  که روی دسته جوی استیک قرار داده شده است. با فشار این دکمه های قرمز رنگ دکمه on,off تحریک می شود. با حرکت دسته جوی استیک  در چهار جهت ، 4 میکروسوییچ عمل نموده و جهت حرکت مشخص می شود. این محصول با کیفیت  با دوام بالا ساخته شده است و مناسب جهت انجام پروژه های مثل  سته هواپیما جهت انجام بازی های کامپیوتری و..... که استفاده ی زیادی از جوی استیک می شود بسیار مناسب است. 

 

مشخصات فنی جوی استیک میکروسوییچی


1-طول شافت قابل تنظیم برای نصب فلز یا چوب
2-با استفاده از چرخش محرک بیش از حد،  حالت تحریک را به 4طرفه  و یا 8 طرفه تغییر دهید.
3-طراحی دسته منحصر به فرد
4-قابلیت اطمینان میکروسوچ  تا  10،000،000 چرخه آزمایش شده است.
5-میکروسوچ Acemake با کیفیت بالا نصب شده است
6-عملکرد دقیق 8 طرفه
7- طراحی بدنه با مقاومت بالا از جنس استیل، قوی ترین جوی استیک موجود است.
8-دسته سیاه طراحی بیضوی با شافت استیل قوی
9-متناسب با تمام پنل های  کنترل از نوع چوب و فلز


مزایا و خصوصیات جوی استیک


1-طول عمر مکانیکی و الکتریکی بسیار بالا
2-خروجی های مختلف دیجیتال و آنالوگ با تعداد متفاوت در هر جهت
3-مدل های بسیار متنوع  از نظر عملکرد حفاظتی، اینترلاک و....
4-قابلیت سفارشی سازی در نوع و تعداد پلاتین ها
5-خروجی الکتریکی در حالت های خنثی ، فشردن اهرم به داخل و یا کشیدن آن رو به بیرون
6-یک تا هشت حالت کاری مختلف با برگشت فنری به حالت خنثی
7-اشغال فضای بسیار کمتر نسبت به شستی ها
8-راحتی در کنترل جهت و حرکت های متعدد
9-نصب و سیستم بندی سریع تر نسبت به شستی ها
10-میزان مقاومت در برابر عوامل خارجی و ساخته شده با گروه های حفاظتی بالا تا Ip65


نصب جوی استیک 


جوی استیک شبیه اهرم است که ظاهر آن شبیه به شستی است و همانند شستی نیز نصب می شود. در جوی استیک ها با توجه به مدل های خاص ، روش نصب نیز متفاوت است.ولی به طور کلی  با توجه به نوع جوی استیک ها ، تعداد پلاتین های آن به یک سوراخ نیاز دارد که قطر سوراخ و عمق محل نصب در انواع مختلف ، متفاوت می باشد.