تماس با ما : 09121012481

جوی استیک های آنالوگ

5 دقیقه مدت زمان مطالعه مقاله
 جوی استیک های آنالوگ

جوی استیک به دلیل شکل اهرمی که دارد ، به نام اهرمک هم شناخته می شود، در واقع اهرمک یکی از ابزارهای جانبی رایانه می باشد که با تغییر جهت دادن، اطلاعات زاویه ای خود را به صورت دو بعدی و سه بعدی به رایانه می فرستد. در واقع  جوی استیک، دسته کنترل یک دستگاه ورودی مانند رایانه است که به کاربران اجازه می دهد که یک کاراکتر یا وسیله را در برنامه کامپیوتری، مانند یک هواپیما را در یک شبیه سازی پرواز کنترل کنند. جوی استیک ها شبیه به دستگاه کنترل بازی هستند، اما تقریبا همیشه دکمه های اضافی با قابلیت های مخصوص ، روی اهرمک قرار دارد. که از این دکمه ها هم برای کنترل بازی های رایانه ای با توجه به قابلیت های که دارند استفاده می شود. جوی استیک به دو دسته تقسیم می شود.


1-جوی استیک آنالوگ
2-جوی استیک گسسته


بررسی جوی استیک آنالوگ و جوی استیک گسسته


در جوی استیک آنالوگ ، سنسورهای آنالوگ پیچیده تر و حساس تر از سنسورهای ، جوی استیک گسسته است. سنسورهای آنالوگ ، بسته به شیب اهرم مقدار را از صفر به حداکثر تنظیم شده می رسانند. این بدان معنی است ، هر چه زاویه شیب بیشتر باشد، مقدار بیشتری به سیستم ارسال می شود. این بدان معنی است که ، هر چه کاربر اهرمک را بیشتر کج کند، سریعتر هواپیما در بازی ، سرعت یا ارتفاع پیدا می کند. می شود گفت که ؛ همه جوی استیک های مدرن در این گروه قرار دارند.

 

در جوی استیک گسسته ، یک فن آوری ساده به کار رفته است  به این صورت که، سنسور این مدل جوی استیک، قادر به گرفتن مقادیر عددی پیچیده نیست. این می تواند فقط زاویه،  یک یا صفر را به برنامه بدهد. یعنی یک و یا صفر آن برای انتقال دادن سیگنال روشن و خاموش است.در جوی استیک گسسته، اگر میزان اهرم کج شود، زیاد مهم نیست فقط یک مقدار سیگنال توسط کنترل کننده ارسال می شود. این نوع کنترل فقط در کنسول های قدیمی، دستگاههای بازی استفاده می شود.


جوی استیک آنالوگ چگونه کار می کند؟


در زمان بازی های کامپیوتری،وقتی که حرکت  یا جابه جایی مکانیکی را به یک سیگنال الکتریکی قابل فهم، که همان زاویه صفر و یک است، را برای کامپیوتر تغییر دهیم و آنالوگ های کنترل روی دسته را جابه جا کنیم یک سیگنال الکتریکی برای پردازش دستوری خاص به سمت کامپیوتر و یا کنسول بازی ارسال می شود.

 

جوی استیک آنالوگ از دو محور یا شفت تشکیل شده است. یک محور برای تشخیص حرکت در راستای محور قائم و محور دیگر برای تشخیص حرکت در راستا محور افقی است. این دو تا شفت در اصل دو عدد پتانسیومتر هم محور هستند. که با یکدیگر یک مواد تنظیم کننده ولتاژ را تشکیل می دهند. پتانسیومتر یک مقاومت متغییر است که مقدار مقاومت آن را می توان به مقدار مورد نظر تغییر داد.

 

حرکت انگشتان کاربر باعث تغییر در مقدار مقاومت جوی استیک می شود. در حالت عادی وقتی که کلاهک جوی استیک حرکت داده می شود و تغییر زاویه می دهد ولتاژ از حالت تعادل خارج می شود و یک سیگنال مطابق با ولتاژ تقسیم شده که بیان کننده یک رفتار حرکتی است، به سمت کنسول بازی ارسال می شود.

 

 

در جوی استیک دکمه ای قرار داده شده است که با فشردن دکمه، در مدت زمان کوتاهی ، یک سیگنال با مقدار ثابت را ارسال می کند. اما اگر در حالت عادی دکمه فشرده نشود، هیچ  سیگنالی ارسال  نمی شود. در بازی های مختلف کاربرد این دکمه متفاوت است.


کار کرد ماژول جوی استیک


ماژول جوی استیک یک قطعه الکترونیک است که با بهره گیری از پتانسیومتر دو محور امکان حرکت و کنترل را در دو محور XوY فراهم می کند. این دسته از ماژول ها از دو خروجی آنالوگ برای محورهای XوYو یک خروجی برای سوئیچ بهره می برند. زمانی که سوئیچ فشار وارد می شود، خروجی سوئیچ فعال می شود. با بودن جوی استیک ها ، در بازی های کامپیوتری ، دیگر نیازی نیست که از موس و کیبورد   برای کنترل بازی استفاده کرد. بلکه با نصب جوی استیک بر روی کامپیوتر خود ، راحت تر بازی ها را کنترل کنید.


نحوه کار جوی استیک 


جوی استیک حرکات دست را به صورت دیجیتال تبدیل می کند و به کامپیوتر جهت تحلیل و انجام کارهای لازم را ارسال می کند. از جوی استیک بیشتر در بازی های ویدئوی ، محاسبات و کنترل ویلچرها استفاده  می شود. کاربرد جوی استیک بسیار زیاد است در گذشته هم به مانند امروز برای کنترل، از جوی استیک استفاده می شد، همان طور که امروزه، بازی های کامپیوتری نسبت به قدیم متنوع تر شد، جوی استیک هم  در مدل های مختلف به وجود آمد.

 

جوی استیک ها به صورت عجیبی ، حرکات دست کاربر را به زبان ماشین ترجمه می کنند و بعد از  آن برای کامپیوتر ارسال می کنند.در واقع جوی استیک یک نوع رابطه بین کاربر و کامپیوتر و فضای مجازی برقرار می کند. به کمک جوی استیک کاربر می تواند افکار و انچه را که در ذهن خود نسبت به بازی دارد ،در کامپیوتر خود انجام دهد. جوی استیک ، دارای دکمه های هست، که برای فعالیت ها و اقدامات کنترلی به جز حرکت استفاده می شود. در قدیم از جوی استیک آنالوگ استفاده می شد. جوی استیک آنالوگ هم امروزه کاربرد دارد .در جوی استیک آنالوگ به جای دکمه از شفت استفاده می شود، دو شفت در پایین میله که یکی برای محور Xها و دیگری برای محور Yها.


مزایای استفاده از جوی استیک آنالوگ


1-جوی استیک آنالوگ قیمت ارزانی نسبت به جوی استیک های دیگر دارد.
2-جوی استیک آنالوگ برای بازی های با دامنه حرکت وسیع تر به کار می رود.

 


نحوه اتصال جوی استیک آنالوگ


در گذشته و تا به امروز از سیستم جوی استیک آنالوگ استفاده می شود، درست است جوی استیک های جدید تر بیشتر کاربرد دارد، ولی در بازی های با دامنه حرکت وسیع تر جوی استیک آنالوگ بیشتر کاربر دارد. جهت اتصال جوی استیک آنالوگ با توجه به طول مسیر، نوع خروجی و ولتاژ یا جریان و نویزهای موجود، بعد از اتصال سیم ها، باید تنظیمات مورد نیاز روی کنترلر و جوی استیک انجام شده و سیستم کالیبره می شود.